Вітаю Вас, Гість
Головна » 2019 » Грудень » 6 » "Агой, Європа!"
11:41
"Агой, Європа!"

Учні Сторожницької ЗОШ І-ІІІ ступенів Діана Юрчук та Лепп Анна-Марія з вчителем громадянської освіти Надією Ласько долучилися до Міжнародної акції «Агой, Європа!». Цей проект був започаткований Центром Європейської політики (координатор Каміл Сладек Братислава) і направлений на виявлення людей, які постраждали від радянської тоталітарної системи.

Ми відвідали мешканця села Сторожниця Горняка Імре Вільгельмовича. Родина пана Імре постраждала від дій Радянської влади. У 1949 році, коли комуністи почали насильно заганяти селян у колгоспи, родину його батька, заможного чоловіка, розкуркулили. Пану Імре на той час було сім років. Каже, забрали все майно, худобу, меблі, навіть одяг. Залишили голі стіни. А його мати дуже гарно вишивала. У них були красиві вишиті сорочки та рушники. І от, щоб зберегти хоча б ці цінні для родини речі, його тітка обв’язувала малого вишивками та через вікно випускала з хати. Так було збережено декілька рушників.

Але, на превелику біду, чоловіком тітки був січовий стрілець, який захищав Карпатську Україну у березні 1939 року. Коли угорці захопили Закарпаття, він утік до Праги. Але залишив різноманітні листівки та книжки того часу. Радянські чекісти провели обшук у хаті, знайшли цю літературу і заарештували батька Імре за найважчою статтею «Буржуазний націоналіст». Дали йому 25 років таборів, відправивши в Кострому (Росія).

А сам Імре зазнавав утисків довго. Його, як сина ворога народу, не брали на хорошу роботу, не випускали за кордон погостювати до рідні у Чехословаччину. Реабілітували батька тільки у 1992 році, коли Україна стала незалежною. Від батька залишився всього один лист, написаний з таборів, у якому той пише, що дуже сумує за родиною.

Виявилось, що таких родин, які постраждали у часи становлення радянської влади чимало. Все це ретельно приховувалось. Деякі з цих людей померли, декілька родин виїхало за межі України.

Але Діана та Анна-Марія були вражені почутим. Вони дізналися багато нового і будуть продовжувати знайомитись із правдивою історією краю.

 

Переглядів: 267 | Додав: styopa | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]